Głównym materiałem do wykonania łodzi jest drewno mangowe. Kadłub łodzi jest z ociosanego i wyżłobionego pnia drzewa. Szkutnicy potrzebują drewna, które jest odporne zarówno na wilgoć, jak i na sól. Do wyrobu łodzi używają oni również metalu, włókien roślinnych oraz płótna do charakterystycznego trójkątnego żagla.
Kadłub nglawy jest bardzo wąski, przez co wywrotny. Żeby móc pływać tą konstrukcją kadłub połączony jest z pływakami z desek. Mają one za zadanie zwiększenie stabilności łodzi oraz zapobieganie jej dryfowaniu. Wygląda to dosyć prowizorycznie, ale spełnia swoje zadanie. W gnieździe masztowym zamocowany jest drewniany maszt, na którym zawieszono płócienny żagiel trójkątny, charakterystyczny dla arabskich łodzi zwanych dhow. Łodzie te można spotkać na wybrzeżu Półwyspu Arabskiego, Indii i Wschodniej Afryki.
Najsłynniejszym miejscem, gdzie budowane są łodzie na Zanzibarze jest Nungwi. Położona jest ona na północny skraju wyspy. Mieszkańcy tej wioski od pokoleń znają tajniki budowy łodzi, i są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Co ciekawe metody budowy nie są nigdzie spisane. Łodzie wyrabiane są również bez użycia źródeł energii. Do obróbki drewna wystarczają lokalne narzędzia takie jak piła, ręczne wiertło czy drewniany klin.
Zostaw komentarz